Jdi na obsah Jdi na menu
 


Liberecká DRBNA referuje o naší petici

24. 4. 2023

V Jablonci mají jasno. Pošta zavře Kokonín i Šumavu. Petice nepomohla 
 

Už i v Jablonci nad Nisou mají jasno o počtu uzavření poboček České pošty. Ač se primátor města ohradil dopisem proti plánovanému ukončení činnosti poboček na Šumavě a v Kokoníně, nebylo to nic platné. Obě končí k poslednímu červnovému dni, tak jako stovky dalších po celé zemi. 
 

Zejména uzavření pobočky v Kokoníně rozhněvalo řadu Jablonečanů, jde totiž o pobočku, která je celkem daleko od centra, a navíc je spádová pro okolí, například Maršovice. 
 

„Zejména pro starší lidi bude každá návštěva pošty skoro celodenní výpravou, pokud budou muset jezdit na hlavní poštu do Jablonce. Přijde mi, že o tomhle vůbec nikdo nepřemýšlel, když vybíral, co zrušit,“ zlobí se Jaroslava Palová, jejíž starší rodiče bydlí v Kokoníně. Spolek Kokonín dokonce zorganizoval pro zachování pobočky i petici, pod kterou se podepsalo přes 150 lidí. Podle všeho ale k petici zástupci pošty nepřihlíželi. O rozhodnutí uzavřít pobočky ve Vysoké ulici a v Kokoníně informovali zástupci České pošty vedení města na začátku tohoto týdne. Manažerka pošty Severovýchod potvrdila jejich uzavření k 1. červenci, personál ale propouštěn nebude a najdou uplatnění jinde. Dojde i k posílení roznosu i obsazenosti přepážek na hlavní poště v Liberecké ulici. Podle vyjádření manažerky interní poštovní sítě Česká pošta počítá jak s posílením roznosu v případě důchodů, aby si senioři nemuseli pro důchod na poštu, ale aby jim ho doručovatelé přinesli domů, tak s obsazením všech přepážek na hlavní jablonecké poště a dalších pobočkách v Jablonci dle potřeby. Na poštu se také lidé mohou objednávat online, podobně jako na úřady. Centrum sociálních služeb v Jablonci nabízí v souvislosti s tím kurzy pro seniory, pro zvýšení počítačové gramotnosti a orientace v online prostředí. „S rozvojem postupné digitalizace státu, datových schránek, a vlivem online komunikace přirozeně klesá poptávka po tradičních poštovních službách. Digitalizace je potřeba, voláme po ní všichni, a je jasné, že v tom procesu bude docházet ke zlomovým momentům, jako je rušení poboček pošty, které budou zpočátku nepříjemné,“ rozumí primátor Miloš Vele (ODS) tlaku České pošty na optimalizaci sítě, ale zároveň dodává, že nepovažuje za příliš šťastný způsob, jakým se veřejnost a také představitelé obcí o uzavírání poboček dozvěděli. Schůzka v tomto týdnu byla totiž prvním osobním jednáním zástupce České pošty s vedením města, které se týkalo rušení poboček. Manažerka interní poštovní sítě primátorovi Miloši Velemu, starostovi Maršovic Jiřímu Ouhrabkovi a poslanci Petru Beitlovi předložila data, na jejichž základě bylo rozhodnuto o uzavření pošty ve Vysoké ulici a v Kokoníně. Parametry pro redukci stanovil Český telekomunikační úřad, a tak města nemají téměř žádnou šanci rozhodnutí změnit. 
 

Autoři Blanka Freiwilligová 
 

Zdroj: https://liberecka.drbna.cz/zpravy/32603-v-jablonci-maji-jasno-posta-zavre-dve-pobocky-a-posili-hlavni-petice-nepomohla.html?utm_source=copy