Jdi na obsah Jdi na menu
 


Uctění památky státníka Antonína Švehly

28. 10. 2020

Uctění památky státníka Antonína Švehly v předvečer státního svátku 28. 10.

 

 

aimg_1114.jpeg

 

 

Vážení přátelé,

 
dovoluji si Vás pozdravit v předvečer státního svátku 28. 10., kdy u nás v rodišti státníka Antonína Švehly v Praze 15 - Hostivaři uctíváme památku vůdce mužů 28. října, spoluzakladatele státu Československa a dlouholetého ministerského předsedy Antonína Švehly.
 
Situace koronavirové pandemie nám nyní stejně jako na jaře, kdy jsme připravovali tradiční vlasteneckou pouť Švehlova cesta, neumožnila uspořádat veřejnou akci.
 
Minulý týden 21. 10. starosta MČ Praha 15 pan Milan Wenzl a předseda Českého svazu bojovníků za svobodu Praha 15 Ing. Emil Kulfánek uctili památku Antonína Švehly setkáním u busty a následně 22. 10. položil kytici také zástupce naší Společnosti Antonína Švehly pan František Čihák z výboru SAŠ.
 
Rád bych Vás tímto dopisem chtěl oslovit a podělit se s Vámi s myšlenkami, které v této těžké době mohou být pro nás všechny inspirativní. Na celém světě probíhá pandemie koronaviru a dnes můžeme říct, že doslova ovlivňuje všechny oblasti našeho života a bohužel má i četné oběti včetně otřesené důvěry občanů ve vlády světa a v řešení krize.
 
Tato pandemie odhalila křehkost našeho způsobu života a také se citelně dotkla našich životních hodnot, mezi něž patří demokracie, právo a svoboda. Probíhá zde střet mezi ochranou života a ochranou živobytí. Je nezbytné, abychom se jako občané zajímali o souvislosti, používali zdravý selský rozum, což je vlastně jiný název pro kritické myšlení a apelovali na naše politické reprezentanty, aby nám bylo vše podstatné vysvětleno. Byli to také naši spoluobčané, kteří v kritické situaci na jaře tohoto roku, svépomocí šili roušky, abychom si zajistili minimální ochranu, kterou bohužel vládla nezvládla.
 
Velmi si vážím všech našich občanů, kteří stojí ve "frontové" linii a bojují s pandemií, ale také čelí následkům opatření, která samozřejmě ovlivňují i jejich živobytí.
 
Apeluji na naše spoluobčany, aby zítra na den státního svátku 28. 10. pokud možno zůstali doma, nešli na velké akce či demonstrace, neboť tím jen ohrozí stabilitu našeho zdravotnictví. Prostor pro kritiku a hodnocení máme nyní na sociálních sítích a projevem vůle občanů k jakékoliv změně nechť je náš svátek demokracie, tedy volby, které nás čekají v příštím roce.
 
Dále jsem se rozhodl jako angažovaný občan Prahy 15 jít v roce 2022 do senátních voleb jako nezávislý a ve svém politickém směřování hájit principy demokracie, svobody, bezpečnosti, osobní zodpovědnosti a také hospodářské politiky, která musí projít změnami, aby v turbulentním světě dneška byla fungující a úspěšná pro budoucnost. Heslem mi je krédo amerického prezidenta J. F. Kennedyho "Neptej se, co může udělat tvá zem pro tebe. Ptej se, co můžeš ty udělat pro svou zem."
 
Byl bych rád, pokud tento apel pro aktivní zapojení dalších občanů, získal další následovatele, neboť každý z nás, který chce něco změnit, má možnost se zapojit buď jako volič či sám kandidovat. Kam jeden z nás jde, mohou jít i všichni.
 
Jsem velmi rád, že jsem našel přátele, kteří mi v této cestě budou pomáhat, a velmi mi záleží na budoucnosti naší milované země a našich spoluobčanů, na Praze 15. Nevěřím v sociální experimenty, věřím ve svobodu, práva a odpovědnost každého občana!
 
Budu velmi rád, pokud se společně dále semkneme, vytrváme tuto těžkou dobu a v lepších časech se sejdeme. Pokud se situace zlepší, rádi Vás všichni uvidíme 12. 12. na pietním setkání v Knihovně Antonína Švehly či Národním zemědělském muzeu, kde se pořádá tradičně tato vzpomínková akce.
 
Končím citátem Antonína Švehly, která je na jeho bustě v rodné Hostivaři: „Demokracie není jen právo, ale také povinnost. Pečlivě volte své vůdce, kterým svěřujete své osudy“.
 
Děkuji
 
S úctou
 
Mgr. Pavel Černý, předseda Společnosti Antonína Švehly, z.s.
gsm: +420 608 515 271
 
 
Doporučujeme také zajímavý pořad Českého rozhlasu věnovaný osobnosti Antonína Švehly:
https://dvojka.rozhlas.cz/pribehy-slavnych-antonin-svehla-7462607